Az Aon Hewitt szervezésében lezajlott Magyarország első a munka viágával foglalkozó hackatonja. A rendezvény szponzorai neves multik voltak, a helyszínt a Microsoft Magyarország biztosította. A versenyt nagyon nagy érdeklődés övezte, lelkes csapatok dolgoztak azon, hogy milyenné is kellene válnia a munka világának 3-5 év múlva, sokan éjszaka is dolgoztak, míg mások egy rövid otthoni alvás után folytatták a csapatmunkát. A szünetekben élénk networking folyt, rengeteg új ismeretség is született.
A csapatok neve informatív módon sejtette, hogy milyen ötleten dolgoztak. Hogy kicsit ízelítőt kapjunk ezekből, íme a 8 döntős csapat nevei és ötletei, amivel versenybe szálltak:
- iMotive: egy blockchain szerű motivációs rendszer,
- KnowHouse: az öntanuló város koncepciója,
- Kentarurok: az emberek és a robotok együttdolgozásához érzékenyitő szoftver kifejlesztésének koncepciója,
- PurposeLab: ügyalalpú önszerveződő erőforrás pool-ok kialakítása,
- AtomicWorks: proflozásra alapuló erőforrásmenedzsment bevezetése,
- RobotHR: a honfoglalóhoz hasonló skillfoglaló szoftver bevezetése (vagyis a skill management gamifikálása) ,
- Digitális Pszichoprofil: a humán hőmérőn alapuló dolgozói elégedettség management kialakítása,
- Mozaik: egy alanyi jogon járó, hatékony, szolgáltatás jellegű örömteli foglalkoztatási viszony kidolgozása.
Minden csapat nagyon odatette magát az ötletek bemutatása alatt is, bár kicsit már látszott rajtuk a fáradtság a 24 órázás után.
Személy szerint engem a Mozaik elképzelése fogott meg a legjobban. Képzeljük csak egy pillanatra el azt a világot, amikor nincs Munka Törvénykönyve mert nincs rá szükség és az adószámunkkal együtt kapjuk az örömteli univerzális foglalkoztatási jogviszonyt, ami skill alalpú és rugalmas is…..
De a leglényegesebb tanulsága számomra a hackatonnak nem a résztvevő HR szakemberek ötleteihez kapcsolódott. Általánosan átütő üzenet volt, hogy az alkalmazotti létben nem érzik magukat jól a megjelentek. Nem szeretik és monotonnak tartják a munkájukat, nem érzik azt, hogy lehetőségük van a fejlődésre és az önmegvalósításra, és még hosszan sorolhatnám. Sokan inkább freelancer szeretne lenni, és olyan munkahelyre vágyik, ahol jó célokhoz csatlakozhat rugalmas időbeosztásban.
Remélem, hogy a prominens vállalatok zsűri tagjaiként jelenlevő HR vezetők elviszik ezt a körképet a szakmai fórumokhoz és a vállalataik vezetőségéhez, hogy ugrásszerűen javulhasson a dolgozói motiváció.